سبحان دکور

هر فصل علاوه بر چالشی که با رنگ ها و ترکیب آن ها در مد داریم، موضوع مهم دیگری نیز مطرح می شود: پارچه مد فصل! این بار فقط رنگ ها نیستند که خودنمایی می کنند بلکه طرح و نقش پارچه ها نیز می خواهند خودی نشان دهند. در این مطلب پارچه مد پاییزی در سال ۲۰۱۷ را با هم بررسی می کنیم و خواهید دید که هم در دکوراسیون داخلی و هم در پوشاک و لباس می توانید به روز باشید.


پارچه چهل تکه در طراحی صندلی

پارچه چهل تکه در دکوراسیون 2018
پارچه چهل تکه در طراحی پالتو

قدیمی ها هنوز محبوب اند :

چهل تکه های سرد و خنثی 

پاییز امسال وقت به هم ریختن همه بایدها و نبایدها در انتخاب جنس و بافت پارچه است. در واقع اولین و مهم‌ترین ترند پاییز پیش رو استفاده از پارچه‌هایی با بافت‌های مختلف و طرح‌های متفاوت در کنار هم است. خواه استفاده از این پارچه‌ها در کت و دامن و پالتو و … باشد یا در پارچه مبل‌ها و پرده‌ها و روکش صندلی‌ها. فرقی ندارد. این روزها طراحان مد پارچه‌ های پشمی، مخملی، کتان و … را با طرح‌های ساده، راه راه و … کنار هم استفاده می‌کنند. مانند پارچه‌ های چهل تکه‌ ای که پیش از این‌ ها مد بود. با این تفاوت که حالا چهل تکه‌ ها می‌ توانند حتی جنس‌ های مختلفی هم داشته باشند. نکته این جاست که چهل تکه‌ های پاییز امسال رنگ‌ های زیاد شادی ندارند و حال و هوای تیره و خاکستری‌ شان را حفظ می‌ کنند.


رنگ نقره ای در طراحی چراغ خواب


رنگ نقره ای در طراحی چکمه

نقره ای درخشان 

گویا حال و هوای خاکستری و طوسی قرار نیست از پاییز امسال دست بردارد. دومین ترند مد و طراحی پاییز امسال آمیزه رنگ نقره‌ای و مشکی در کنار هم است. البته نه ساده و بی روح. درخشندگی در این طراحی حرف اول و آخر را می زند. برای همین است که به جای رنگ توسی از رنگ نقره‌ای درخشان استفاده شده است. به عقیده طراحان همخوانی این دو رنگ – مشکی و نقره‌ای – در کنار هم حتی در یک اکسسوری ساده خانه می‌ تواند فضای انرژی خانه را کلی شاداب کند.


پارچه راه راه برای مبل


پارچه راه راه برای کت پاییزی

راه راه های قدیمی 

مبل‌ های راحتی دهه شصت را یادتان هست؟ پارچه‌ های کتان راه راه و خط دار با طرح‌ های کلاسیک. اگر این روزها به بازار مبلمان سری بزنید می‌توانید نمونه مشابه طراحی‌ های پارچه آن سال ها را دوباره ببینید. طرح‌ هایی در بهار و تابستان به رنگ‌ های سرمه‌ ای و آبی مد بودند و در پاییز قرار است در طیف قرمز آجری و قهوه‌ای به خانه‌ ها بیایند.


قرمز در مبلمان سال ۲۰۱۸

قرمز و قرمز و باز قرمز

رنگ غالب پاییز امسال هر قدر سرخ‌تر، بهتر!  می توان به جرات ادعا کرد که رنگ قرمز در طیف‌های مختلف آن هیچ وقت تکراری نمی‌شود. به خصوص در روزهای پاییزی. طراحان مد درجه‌ های مختلف قرمز را به عنوان رنگ خاص پاییز انتخاب کرده اند. به عقیده آن ها جسارتی که در استفاده از رنگ قرمز وجود دارد می‌تواند در روزهای کش دار پاییز کلی انرژی زا باشد. پس دل و جرات داشته باشید و قرمز آتشین پاییزی را به خانه بیاورید. حتی اگر فقط تغییر پارچه یک کوسن باشد!

طرح و نقش ماتروشکا در دکوراسیون 2018
طرح و نقش ماتروشکا 

طرح و نقش ماتروشکا در دکوراسیون 2018
​طرح و نقش ماتروشکا 

طرح و نقش ماتروشکاها

طراحان مد اسمش را گذاشته‌ اند طرح ماتروشکایی. همان عروسک‌ های روسی معروف که یکی یکی در دل همدیگر جا می‌گیرند. رنگ و نقش روی بدن عروسک‌ ها را یادتان بیاورید؟ گل‌های ریز و درشت با طرح‌ های مینیاتوری که با آمیزه رنگ‌ های گرم و طلایی کنار هم قرار می‌ گیرند. این دقیقا یکی از ترندهای پاییز امسال است. چه در طراحی پارچه‌ های لباسی و چه در طرح پارچه‌ های مبلمان و پرده.

کوسن های مخمل در دکوراسیون 2018
کوسن با پارچه مخمل

کوسن های مخمل در دکوراسیون 2018
پالتو با پارچه مخمل

مخمل گرم و ساده 

مخمل همیشه یکی از محبوب‌ های پاییز و زمستان بوده که البته امسال با رنگ خاص آجری قرار است بیش تر به چشم بیاید. روی هم رفته مخمل پارچه روزهای سر سال است و به خاطر سنگینی نمی‌توان از آن در بهار و تابستان چندان استفاده‌ ای کرد. پیشنهاد می‌ کنیم همین الان سراغ صندوقچه‌ های قدیمی توی انباری مادربزرگ‌ ها بروید. حتما مخمل زیبایی با رنگ سرخ یا آجری پیدا می‌ کنید!

کلام آخر : علاوه بر این که می توانید دکوراسیون منزل و حتی لباس پاییزی خود را با مد سال هماهنگ کنید، در مطلب بعدی منتظر رنگ سال ۲۰۱۸ باشید.

ترجمه شده در تحریریه سبحان دکور