سبحان دکور

معماری در ایتالیا و مکان های مهم آن


معماری ایتالیا، معماری اکثر نقاط دنیا و حتی معماری ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داده است و نمی توانید شهری را در آمریکا پیدا کنید که خانه های ویکتوریایی به سبک ایتالیایی، یا بناهایی سبحان دکور احیا رنسانس ایتالیا و یا بناهای نئوکلاسیک، در آن وجود نداشته باشد. اگر به دنبال تجربه سفر به یک کشور خارجی هستید، شاید در سفر به ایتالیا خیلی از بناها شما را یاد شهر خودتان بیاندازد. 

در زمان های قدیم رومی ها با الهام از ایده های یونانیان سبک معماری خود را خلق کردند. بعدها، در قرن های ۱۱ و  ۱۲ نیز، مجددا علاقه به معماری باستانی روم احیا شد و بناهایی به این سبک ساخته شدند. سبک رومانسک ایتالیا با قوس های دایره ای و سردر های منحنی شکل، رایج ترین روش ساخت بنای کلیساها و سایر بناهای مهم در این زمان در سراسر اروپا بوده و بعدها در ایالات متحده نیز این سبک مورد استفاده قرار گرفته است.
معماری در ایتالیا و مکان های مهم آن
زمانی را که به عنوان رنسانس ایتالیا و یا عصر نوزایی می شناسیم در قرن ۱۴ آغاز شد. برای دو قرن، علاقه وافر سبحان دکور روم و یونان، شکوفایی شگفت انگیزی را در هنر و معماری به وجود آورد. نوشته های معمار رنسانسی ایتالیا، آندره آ پالادیو (۱۵۰۸- ۱۵۸۰ میلادی)، معماری اروپا را متحول کرد و در نهایت منجر به معماری شد که امروز نیز ما از آن بهره می بریم. از سایر معماران تاثیرگذار رنسانسی می توان به جیاکومو ویگنولا (۱۵۰۷- ۱۵۷۳ میلادی)، فیلیپو برونلسکی (۱۳۷۷-۱۴۴۶ میلادی)، میکل آنجلو بوناروتی (میکل آنژ) (۱۴۷۵-۱۵۶۴ میلادی)، رافائل سانزیو (۱۴۸۳-۱۵۲۰ میلادی) اشاره کرد. البته که مهمترین معمار ایتالیایی در طول تاریخ، مارکوس ویتروویوس پولیو (سالهای ۷۵-۱۵ پیش از میلاد) است که معمولا گفته می شود اولین کتاب معماری جهان را به نام “ده کتاب معماری” نوشته است. 
آندره آ پالادیو 
آندره آ پالادیو
فیلیپو برونلسکی 
فیلیپو برونلسکی
میکل آنجلو بوناروتی (میکل آنژ) 
میکل آنجلو بوناروتی
متخصصان رشته گردشگری، همه معتقدند که هر گوشه از ایتالیا یک شگفتی معماری در خود جای داده است. از قبیل بناهای گردشگری زیبا مانند برج کج پیزا و یا فواره تروی در رم، در هر گوشه از ایتالیا می توانید بیابید. در برنامه سفر خود به ایتالیا حتما برنامه ریزی کنید که یکی از این ده شهر مهم ایتالیا از نظر جاذبه های توریستی را بازدید کنید: شهرهای رم، ونیز، فلورانس، میلان، ناپلس، ورونا، تورین، بولونیا، جنوا و پروجا. 
برج کج پیزا، پیزا، ایتالیا
برج کج پیزا، پیزا، ایتالیا
اما در عین حال بازدید از شهرهای کوچکتر ایتالیا ممکن است تجربه بهتری به علاقه مندان به معماری بدهد. بازدید از راونا، که زمانی پایتخت امپراتوری روم غربی بوده است، فرصت مناسبی است که از موزاییک های رهاورد امپراتوری روم شرقی در بیزانتین، بازدید کنید. معماری ایتالیا ریشه بسیاری از معماری های آمریکایی است، بله، سبک نئوکلاسیک رویکردی نوین در بهره گیری از فرم های کلاسیک الهام گرفته از معماری روم و یونان است. سایر دوران ها و سبک های مهم در ایتالیا، شامل قرون وسطی اولیه، گوتیک، رنسانس و باروک می شود. بعلاوه بینال ونیز یک نمایشگاه بین المللی است که هر ساله تمام تازه های معماری معاصر را به نمایش می گذارد. جایزه شیر طلایی (Golden Lion) جایزه مشهوری است که در این رویداد اهدا می شود. 


قرون وسطی / گوتیک

معماری قرون وسطی / گوتیک ایتالیا


معماری رنسانس در ایتالیا

معماری رنسانس در ایتالیا
روم باستان و رنسانس ایتالیا، میراث غنی معماری ایتالیایی را به وجود آورده اند که طراحی بناها در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. جدا از تمام شگفتی هایی که ایتالیا به بازدیدکنندگان خود عرضه می کند، جاهایی هست که نباید آن ها را از قلم بیاندازید. در ادامه شما را با این نقاط دیدنی آشنا خواهیم کرد:


خرابه های باستانی امپراطوری روم

برای قرن ها، امپراطوری روم بر جهان حکمفرمایی می کرد، از جزایر بریتانیا گرفته تا خاورمیانه و اثرات این امپراطوری عظیم بر روی حکومت، تجارت و معماری به خوبی احساس می شد. حتی خرابه های این امپراطوری عظیم نیز شگفت انگیزند و بازدید آنها توصیه می شود.

کلوسئوم روم. ساخته شده در سال۸۰ میلادی. این بنا که جزئی از فهرست ۷ عجایب دنیا می باشد، الگوی اولیه طراحی استادیوم های ورزشی در جهان مدرن امروز بوده است. استادیوم LA Memorial Coliseum در لس آنجلس که اولین استادیوم مورد استفاده برای بازی های فوتبال آمریکایی بوده، از معماری این بنا الهام گرفته است. 
کلوسئوم روم

طاق کنستانتین. ساخته شده در سال ۳۱۵ میلادی، در نزدیکی کلئوسئوم.
طاق کنستانتین

پانتئون روم. ساخته شده در سال ۱۲۶ میلادی. این بنا الگوی اولیه بسیاری از بناهای دولتی شامل عمارت کنگره ایالات متحده در واشینگتن در ایالت DC بوده است.
پانتئون روم

طاق سپتیموس سوروس، ساخته شده در سال ۲۰۳ میلادی در شهر رم
طاق سپتیموس سوروس

حمام های دیوکلتین، ساخته شده در سال۳۰۰ میلادی، رم، پنجره های دیوکلتینی در معماری امروز متاثر از این بنای تاریخی است. 
حمام های دیوکلتین


شهر باستانی پمپی

شهر باستانی پمپی


پیازاها و میدان های شهری:

برای معماران جوان، جستجو در طراحی شهری ایتالیا، معمولا منجر به بازدید از پلازاهای باز منحصر به فرد، در سرتاسر ایتالیا می شود. این بناهای دیدنی باستانی به صورت های مختلف در سرتاسر دنیا مجدد مورد استفاده قرار گرفته اند.


پیازا ناونا در رم

میدان پیازا ناونا در رم


پیازا سن مارکو در ونیز

پیازا سن مارکو در ونیز


میدان های عمومی در شهر رم

میدان های عمومی در شهر رم
میدان های عمومی در شهر رم


بناهای ساخته شده توسط آندره آ پالادیو:

امروزه تقریبا غیرممکن به نظر می رسد که یک معمار قرن شانزدهمی بتواند کماکان بر معماری آمریکا تاثیر بگذارد اما پنجره های پالادینی در بسیاری از شهر های آمریکا کماکان به چشم می خورد.
از مشهورترین بناهای پالادیو در قرن شانزدهم می توان به ویلای روتوندا، باسیلیکای پالادینا و کلیسای سن جورجیو ماگیور، که همه در ونیز قرار دارند، اشاره کرد.
طاق کنستانتین


کلیساها و کاتدرال ها:

معمولا متخصصان گردشگری در مورد ایتالیا فهرستی از ۱۰ کاتدرالی که در ایتالیا باید دید، در اختیار دارند، و بی شک کاتدرال های متعددی وجود دارد که بتوان از میان آنها برای بازدید انتخاب کرد. بازدید از این بناها زمانی بیشتر حائز اهمیت می شود که یک زلزله، یک گنجینه ارزشمند دیگر مانند کاتدرال دومئو سان ماسیمو در لاکویلا را تخریب کند، بنایی که ساخته قرن ۱۳ ام بوده، و بیش از یک بار در معرض تهدید بلایای طبیعی در ایتالیا قرار گرفته و تخریب شده است. از کلیساهای مهم ایتالیا که حتما معماران می بایست از آنها بازدید کنند، کلیسای سانتا ماریا دلفیوره برای بازدید از گنبد برونلسکی است که تصویر آن را در ادامه خواهید دید و البته سقف کلیسای سیستین اثر میکل آنژ در شهر واتیکان.


کلیسای سانتا ماریا دلفیوره

کلیسای سانتا ماریا دلفیوره


سقف کلیسای سیستین اثر میکل آنژ  

سقف کلیسای سیستین اثر میکل آنژ


معماری مدرن و معماران مدرن ایتالیا

معماری ایتالیا تنها به معماری گذشته و باستانی ختم نمی شود. مدرنیسم ایتالیا با چهره هایی همچون جیو پونتی (۱۸۹۱-۱۹۷۹ میلادی) و گائه آئولنتی (۱۹۲۷-۲۰۱۲ میلادی) شاخص شده است و در ادامه این رویکرد چهره هایی همچون آلدو راسی (۱۹۳۱-۱۹۷۹ میلادی)، رنزو پیانو (متولد ۱۹۳۷ میلادی)، فرانکو استلا (متولد ۱۹۴۳ میلادی)، ماسیمیلیانو فاکساس (متولد ۱۹۴۴) را می توان نام برد. در ایتالیای امروز به علاوه می توانید از طراحی های ماتئو تان (متولد ۱۹۵۲ میلادی) و ستاره های بین الملی معماری که آثاری در ایتالیا دارند، لذت ببرید. از جمله این بناها می توان به موزه ملی هنرهای قرن ۲۱ در رم اثر زاها حدید و بخش الحاقی موزه MACRO اثر اودیل دک در رم اشاره کرد. بعلاوه از آثاری که می توان نام برد، پروژه جدیدی در خارج از شهر میلان است که مجموعه ای برنامه ریزی شده تحت نظر معماران مشهور از جمله زاها حدید معمار عراقی، آراتا ایسوزاکی معمار ژاپنی و معمار لهستانی دنیل لیبسکیند می باشد. سفر به ایتالیا قطعا می تواند رضایت هر علاقمند به معماری را جلب کند. 


رنزو پیانو

رنزو پیانو


موزه ملی هنرهای قرن ۲۱ در رم اثر زاها حدید 

رنزو پیانو


بخش الحاقی موزه MACRO اثر اودیل دک

موزه MACRO اثر اودیل دک


پروژه جدیدی خارج از شهر میلان 

پروژه جدیدی خارج از شهر میلان
تحریریه معماری سبحان دکور
منبع: thoughtco.com