سبحان دکور

معماری روسیه


تحریریه معماری سبحان دکور

معماری روسیه به دنبال یک سنت و اصالت فدراسیون شرقی اسلاویک به نام Kievan Rus شکل گرفت. این دوره ریشه در جنگی داشت که در شرق اروپای فعلی آغاز شد و سپس به پیدایش معماری شوروی و تکوین آن در طول سالیان متمادی ادامه یافت. پس از سقوط کیِف (اکراین فعلی) تاریخ معماری روسیه در ولایات ولادیمیر سوزدال، نوگورود و دولت های بعدی تزار روسیه ادامه یافت. کلیسای کیوان روس جزء اولین بناهای روسیه به شمار می رود که در سال ۹۸۸ میلادی پس پذیرش مسیحیت به عنوان دین توسط برخی اقشار شوروی ساخته شد. این بنا در قسمت شرق اسلوونی قرار داشت و شروعی بر معماری اروپای شرقی به شمار می رفت.
معماری روسیه
معماری روسیه شامل دوره های متمادی از ساختمان های مذهبی یا امپراطوری بوده که امروزه یک عنصر قدرتمند در جذب توریست و معرف هویت معماری شرق اروپایی است. پیدایش معماری روسیه و تکوین آن در دوره های زیر خلاصه می شود :


دوره کیوان روس (Kievan Rus period): بین سال های ۸۸۲ تا ۱۹۳۰ میلادی


کلیسای دورمیشن

کلیسای دورمیشن


کلیسای سنت سوفی

کلیسای سنت سوفی


دوره مسکووییت اولیه (Early Muscovite period): بین سال های ۱۲۳۰ تا ۱۵۳۰

این دوره تحت تأثیر حمله مغول ها و غارت کل روسیه (مسکو و ترو) بود. به طوری که کلیساها تا نیم قرن قادر نبودند سنگ لازم برای مرمت ساختمان های مذهبی خود تامین کنند. با این حال نوگورود و پسکوف پس از شکست مغول ها موفق شدند که جمهوری های تجاری موفقی را تاسیس کنند و ساخت چند کلیسای قرون وسطایی را پایه گذاری کنند. 


برج اسکاسپایا

برج اسکاسپایا


قصر اپیسکوپال

قصر اپیسکوپال


دوره مسکووییت میانی (Middle Muscovite period): بین سال های ۱۵۳۰ تا ۱۶۳۰

در قرن شانزدهم عنصر کلیدی معماری مسکووییت میانی در تکوین سقف های تنگ با متریال آجری بود. ساخت سقف چادری شمل در شمال روسیه آغاز گردید تا ساختمان ها مقاوت کافی را در برابر کولاک زمستان داشته باشند.


کلیسای آسنسیون

معماری روسیه


دروازه ایبریان

معماری روسیه


دوره مسکووییت متأخر (Late Muscovite period): بین سال های ۱۶۳۰ تا ۱۷۱۲

به واسطه ورشکستگی دولت و مشکلات کلیسا، سرمایه داران قادر به تأمین مالی کارهای ساختمانی نبودند. فقط ابتکار برخی تجار بود که نقش کوچکی در معمار این دوره ایفا کرد.


کلیسای رستاخیر (کلیسای جدید اورشلیم)

معماری روسیه


کاخ تفریح یا کاخ صورتی

کاخ تفریح یا کاخ صورتی


معماری دوره امپراطوری روسیه (Imperial Russia): بین سال های ۱۷۱۲ تا ۱۹۱۷

این دوره را می توان رنسانس معماری روسیه در سال های دور نامید. با وجود ساختارهای تیره و خشک دوران قبل، این بخش از معماری روسیه شامل رنگ آمیزی و درخشندگی خاصی می باشد. در سال ۱۷۱۲ پیتر اول پایتخت روسیه را از موسکو به سن پترزبورگ تغییر داد که انقلاب سبک معماری باروک هلندی را در این شهر گسترش داده است.


قصر پترهوف

قصر پترهوف
معماری روسیه


کلیسای سنت ایزاک

معماری روسیه


دژ نظامی پیتر و پائول

معماری روسیه


معماری دوره پس از انقلاب روسیه (Post-Revolution): بین سال های ۱۹۱۷ تا ۱۹۳۲

در سال های اول حکونت شوروی معمارن از مهاجرت پرهیز مرده و سبک کلاسیک را محکوم کردند. این دوره با گسترش فرمالیسم و معماری فرم گرا همراه بود که بیشترین تأثیر خود را از انجیل گرفته بود.


خانه ملینکوف

معماری روسیه
معماری روسیه


سبحان دکور پست مرکزی اکاترینبرگ

معماری روسیه


برج تاتلین

معماری روسیه


معماری دوره پسا جنگ در دوران اتحاد جماهیر شوروی (Postwar Soviet Union)

معماری استالینیستی بر سرنوشت محافظه کارانه افزود. آغاز سال ۱۹۳۰ و سیاست های استالین منجر به گسترش شهرنشنی شدید شد و رقابت بر سر ساخت کاخ شوراها و معماری ساختمان های سیاسی کشور را افزود.


خانه شوروی

معماری روسیه


کاخ سفید مسکو

معماری روسیه


ساختمان مرکزی MGU

معماری روسیه


معماری مدرن روسیه

این دوره پس ازفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. بیشترین زیرساخت های معماری مدرن در روسیه در شهر میکو و سن پترزبورگ به اجرا رسیده است.


آسمان خراش های افقی (مسکو) – Herzog & de Meuron Designs

معماری روسیه


برج های شیشه ای پایدار (موسکو)

برج های شیشه ای پایدار (موسکو)

تحریریه معماری سبحان دکور

منبع: wikipedia.org & Archdaily.com