سبحان دکور

در زمان خرید کفش و کیف های نو، برخی دارو و ویتامین ها، بسته های کوچک خشک کنی را دیده اید که به نام سیلیکاژل معروفند. اما سیلیکاژل چیست؟ بسیاری افراد بر این باورند که کارایی این مواد که به شکل گرانول های کوچک درون پاکت قرار گرفته اند، از بین بردن رطوبت برای ماندگاری دارو و یا کیف و کفش است. در هر فضایی رطوبت وجود دارد و از بین بردن آن روش بسیار خوبی به نظر می رسد که از طربق سیلیکاژل قابل حل است. این مواد را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید. در ادامه این مطلب اطلاعاتی در مورد کاربرد سیلیکاژل و مزایای آن در فضاهای مختلف خانه کسب می کنید:

سیلیکاژل در دارو

فضای آشپزخانه

بسته های دارویی ویتامین را از آسیب رطوبتی، امان نگه می دارد. البته بهتر است در مورد مواد خوراکی از سیلیکاژل به کار رفته در بسته های دارویی استفاده کنید. به این منظور پس از اتمام دارو، پاکت سیلیکاژل را نگه دارید.

مطلب مرتبط: نگهداری دارو در منزل ، آنچه باید بدانید!

غذای حیوانات خانگی

مواد غذایی خشک و یا غذای خشک حیوانات خانگی را تازه و ترد نگه می دارد. سیلیکاژل را درون ظرف نیمه باز مواد خوراکی قرار دهید تا از مرطوب شدن و نرم شدن این مواد جلوگیری کنید.

نگهداری لباس

کمد و کشوی لباس

تعدادی پاکت سیلیکاژل را در کف کمد یا کشوی لباسهای خود قرار دهید تا رطوبت لباس های خیس یا حوله های مرطوب را جذب کند.

مطلب مرتبط: ۱۲ ایده نظم دهی برای ایجاد تحول در کمد لباس و کمد دیواری!

می توانید یک بسته سیلیکاژل را برای خشک کردن کفش، بوت و چکمه های باران خورده و خیس خود به کار ببرید.

کاربرد سیلیکاژل

فضاهای مختلف در دکوراسیون خانه

تلفن همراهتان ضدآب نیست؟ اگر گوشی موبایل شما خیس شد، به هیچ وجه نگران نباشید! یک زیپ کیپ بردارید و تلفن همراه را به همراه تعدادی بسته کوچک سیلیکاژل درون آن بگذارید.

برای اینکه بخار شیشه پنجره را کاهش دهید، بسته های سیلیکاژل را در آستانه پنجره قرار دهید. (فراموش نکنید که در دسترس فرزندان و حیوانات خانگی تان نباشد)

مدارک و اسناد

مدارک مهم را از رطوبت محفوظ نگه دارید و چند سیلیکاژل را درون پوشه، جهبه یا کشوی محتوی این مدارک قرار دهید.

جعبه کاغذهای خاطره انگیز مانند نامه های قدیمی، عکسهای خصوصی و خانوادگی یا یادداشت های روزانه را با سیلیکاژل تضمین کنید. در این صورت رطوبت آسیب رسان خاطراتتان نخواهد بود.

زنگ زدگی ابزار

می دانید که زنگ زدگی فلزات و وسایل فلزی در اثر رطوبت پدید می آیند. برای اینکه وسیله های فلزی و ابزارآلات را از زتگ زدگی آهن مصون بدارید، تعدادی سیلیکاژل در کیف یا جعبه نگهداری آنها قرار دهید.

اگر سیلیکاژل را در کمد داروهای خانه خود قرار دهید. رطوبت کاهش می یابد و عمر مفید داروها بیشتر می شود.

نگهداری تیغ اصلاح

تیغ اصلاح صورت به مرور زمان دچار زنگ زدگی شده و کارایی خود را به دلیل کند شدن از دست می دهد. پس به جای اینکه آنها را در فضای آزاد حمام بخار گرفته قرار دهید، تیغ اصلاح را درون محفظه بسته با چند سیلیکاژل نگهداری کنید.

این نکته هم برای درون ماشین به کارتان می آید. چند بسته سیلیکاژل را بین داشبورد و آفتابگیر ماشین قرار دهید تا بخار گرفتگی شیشه ها را به حداقل برساند.

نگهداری کفش

در حین مسافرت

درون چمدان چند بسته جادویی خشک کن سیلیکاژل قرار دهید.

بعد از حمام و استفاده از حوله مرطوب، اگر امکان خشک کردن آنها را ندارید، درون کیسه ای که لباسهای مرطوب را قرار می دهید چند بسته از آنها قرار دهید.

سیلیکاژل چیست

احیا سیلیکاژل

برای اینکه بسته های سیلیکاژلی که از رطوبت اشباع شده اند را به حالت اولیه بازگردانید، آنها را روی ورقه های شیرینی پزی و آشپزی قرار داده و به مدت ۲ ساعت در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد درون فر بگذارید.

برای مطالعه مطالب مختلف در مورد خانه داری، به بخش مربوط به آن سری بزنید. 

منبع: apartmenttherapy | مترجم: صدف حقیقت | تحریریه سبحان دکور